Narodowe Czytanie 2020

5 września 2020 r. w Bibliotece Publicznej w Łososinie Dolnej odbyło się Narodowe Czytanie.

Biblioteka po raz piąty włączyła się w ogólnopolską akcję, która ma na celu popularyzować oraz łączyć Polaków wokół największych dzieł literatury polskiej.

Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Lekturą tegorocznej edycji była „Balladyna” – jedno z najw­ybit­niej­szyc­h dzieł Juliusza Słowackiego.

Z tej okazji prezydent wydał specjalne oświadczenie, w którym pisze:

„Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najb­ezpi­eczn­iejs­zej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury „Balladyny” według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji.”

Kierując się tymi zaleceniami, czytanie odbyło się bez udziału publiczności. Całość została nagrana i udostępniona na stronach internetowych.

Wszystkim pięknie dziękujemy za udział i zaangażowanie w przygotowaniu tego ważnego wydarzenia, propagującego ideę wspólnego czytania i odkrywania na nowo arcydzieł literatury polskiej.

Zapraszam do obejrzenia filmu z wydarzenia.

https://www.youtube.com/watch?v=9sKClxMEFHw&feature=youtu.be