Zwalcz jesienną chandrę książką!

Gdy za oknem panuje jesienna plucha, robi się coraz zimniej, a nam coraz mocniej doskwiera brak słońca, wtedy chętnie oddajemy się marzeniom o wakacjach i dalekich podróżach. Nie musimy jednak od razu pakować walizek. Możemy równie dobrze odbyć taką podróż nie wyjeżdżając zbyt daleko, a mianowicie – wybrać się w daleką podróż po kartkach książki. Zaczytać się – to wspaniała podróż w nieznane. Nigdy nie wiesz, co czeka Cię na kolejnej stronie.

Wybrałam kilka lektur, które idealnie sprawdzą się na deszczowe, jesienne wieczory. Być może któraś z nich przypadnie Wam do gustu.

„Dziewczyna, którą kochałeś”- Jojo Moyes

W życiu Liv nic nie poszło zgodnie z planem. Zamiast cieszyć się miłością męża i myśleć o przyszłości, została sama. Jedyne, na co ma ochotę, to wejść pod kołdrę i już nigdy nie wyściubiać spod niej nosa. Wypić o jeden kieliszek wina za dużo i zapomnieć o mailach od komornika i mężczyźnie, który miał być spełnieniem marzeń, a zniknął bez słowa. Jedyne, co pomaga jej przetrwać, to portret dziewczyny, zaręczynowy prezent. Najcenniejsza rzecz, jaką ma. Kiedy ktoś chce jej go odebrać, Liv zaczyna walczyć. O obraz i o siebie.
Podobno można łamać zasady, jeśli się kocha…

„Będzie bolało” – Adam Kay

Witaj w świecie 97-godzinnych tygodni pracy! Spisywana potajemnie po niekończących się dyżurach, bezsennych nocach i przepracowanych weekendach książka komika i byłego lekarza Adama Kaya Będzie bolało to szczery do bólu opis jego walki na pierwszej linii frontu brytyjskiej służby zdrowia. Z zabawnych, przerażających i wzruszających zapisków Kaya dowiecie się wszystkiego, co chcieliście wiedzieć (i czego wolelibyście nie wiedzieć) o życiu lekarzy na oddziale i poza nim.

„Rosyjska namiętność” – Reyes Monforte

Miłość silniejsza niż zatruty umysł geniusza. Wyjątkowa, piękna i przepełniona głębokim uczuciem jak utwory genialnego kompozytora Siergieja Prokofiewa. Taka była Lina – jego muza, kochanka i żona. Ich wspólna historia rozgrywa się na tle wielkich wydarzeń XX wieku, na tle drapaczy chmur Nowego Jorku oraz w kręgu artystów paryskiej awangardy. Na co dzień spotykali się z Coco Chanel, Hemingwayem, Picassem, Matisse’em, Ravelem, Diagilewem..

„Apartament w Paryżu” – Guillaume Musso

Sztuka jest kłamstwem, które mówi prawdę. Paryż, pracownia malarska ukryta w pełnym zieleni zaułku. Madeline właśnie ją wynajęła, żeby odpocząć i cieszyć się samotnością. W wyniku nieporozumienia w to samo miejsce trafia Gaspard, młody pisarz ze Stanów Zjednoczonych, który chce w spokoju popracować nad nową książką. Los skazuje tych dwoje wrażliwych samotników na dzielenie jednej przestrzeni życiowej.

„Emancypantki. Kobiety, które zbudowały Kościół” – Zuzanna Radzik

Historia wielkiego przemilczenia. W Kościele pierwszych wieków kobiety pełniły ważne funkcje: nauczały, studiowały Biblię, były apostołkami. W ich domach spotykali się wierni i sprawowano Eucharystię. To one jako jedne z pierwszych fundowały i utrzymywały klasztory. Kiedy zmuszano je do porzucenia wiary, odważnie przyjmowały śmierć na rzymskich arenach.