Spotkanie z teatrzykiem kamishibai w ramach Tygodnia Bibliotek.

W dniach 8-15 maja 2023 obchodziliśmy jubileuszową XX edycję Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

W tym roku Tydzień Bibliotek odbywał się pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”, bo – jak mówi autorka hasła Jolanta Poważyńska z Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Wałbrzychu – „Oferta Biblioteki jest tak różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, że każdy znajdzie coś w niej interesującego. To dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać”.

W akcji uczestniczyła także Biblioteka w Łososinie Dolnej. Z tej okazji zaproszono dzieci z przedszkola „Bajkowa Kraina”.

W ramach promocji czytelnictwa dzieci obejrzały i wysłuchały bajki pt. ,,Noc w bibliotece”, przedstawionej w formie ,,Teatrzyku Kamishibai”. To niezwykle oryginalne połączenie książki ilustrowanej z teatrem. Dzieci dowiedziały się, że słowo „kamishibai” trudny do wypowiedzenia wyraz, pochodzi z języka japońskiego: „kami” – oznacza „papier”, natomiast „shibai” – „sztukę”. Dlatego też teatrzyk ten nazywany jest również teatrem ilustracji, bądź teatrem obrazkowym. Bajka występująca w drewnianej, bądź papierowej skrzyni -,,butai” składa się z kartonowych planszy z ilustracjami. Teatrzyk kamishibai wykonany jest na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych, w której przedstawione są kolejne fragmenty historii, bajki czy opowiadania. Podczas spotkania dzieci otrzymały również szablon mini teatrzyku oraz ilustracje bajkowego bohatera , które wklejały do okienka teatrzyku.

Miłą niespodziankę dzieci sprawiły pani bibliotekarce, składając życzenia z okazji Święta Bibliotekarza i Bibliotek.

Serdecznie dziękuję przedszkolakom za życzenia i upominek, a Dyrekcji i Paniom wychowawczyniom za żywą współpracę z biblioteką.